fbpx

WOW zostało 1177 dni!

Mamy 1177 dni na ukończenie budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia! W innym przypadku finansowanie budowy z środków unijnych przepadnie.

Podległa marszałkowi Dolnośląska Służba Dróg i Kolei polubownie rozstała się ze Strabagiem, który miał być wykonawcą nowego odcinka obwodnicy wschodniej, a nawet nie zaczął. Nie poniesie żadnych konsekwencji, choć kary przewidywała umowa. Rzecznik marszałka nie wyjaśnia jednak, na podstawie jakich przepisów zapadła taka decyzja. Fakt odstąpienia od umowy i nienaliczenia kar budzi wiele pytań. Radni Koalicji Obywatelskiej na pewno zadadzą je zarządowi województwa na następnej sesji sejmiku, bo to nie jest normalna sytuacja. Sprawą zajmie się też komisja rewizyjna.


Bez powodzenia zakończyła się także próba znalezienia wykonawcy odcinka wschodniej obwodnicy, na którym ołtaszynianom najbardziej zależy. O unieważnieniu przetargu odcinka biegnącego przez Wysoką zadecydowała cena: jedyny oferent, firma Strabag, określił koszt wybudowania mierzącego ok. 5 km długości łącznika pomiędzy ul. Grota-Roweckiego i al. Karkonoską na prawie 169 mln zł. Urząd marszałkowski zamierzał przeznaczyć na tę inwestycję 68 mln zł.

Mieszkańcy południowych osiedli odstąpili na tą chwilę od protestów. Przypomnimy, że za blokowaniem dróg dojazdowych do Wrocławia było blisko 80% mieszkańców.

Radni Rad Osiedli jak i Radni Rady Wrocławia nie mają wpływu na decyzję w sprawie budowy obwodnicy. Budowa jest prowadzona poza granicami miasta. Radna Miejska Wrocławia i Przewodnicząca Zarządu Osiedla Ołtaszyn pani Edyta Skuła przypomina, że w marcu 2019r. w budżecie miasta, zapisano łącznie 6,6 mln zł na „rozliczenie pomocy finansowej przyznanej w formie dotacji województwu na realizację inwestycji Wschodnia Obwodnica Wrocławia Droga Wojewódzka – Bielany – Łany – Długołęka”.

Obecnie czekamy na kolejny przetarg nieograniczony pn.: „Budowa drogi wojewódzkiej od węzła A4 Bielany Wrocławskie (ul. Karkonoska) do drogi wojewódzkiej nr 395 (rondo Żerniki Wrocławskie) i do granicy Wrocławia (ul. Buforowa)-od skrzyżowania z ul. Grota-Roweckiego do węzła A4 Bielany Wrocławskie (ul. Karkonoska)-dokumentacja projektowa.CPV 71320000-7” Termin składania ofert do 6 listopada 2019 roku.

Wschodnia obwodnica, kiedy powstanie, ma łączyć się z AOW i autostradą A4.

Przypominamy, że „Game of WOW” ma być zakończona za 3 lata, 2 miesiące i 20 dni!