fbpx

Kwietniowe spotkanie wojszyckie.

W dniu 17.04.2019 godz. 19:00 przy ulicy Pawiej 20 odbyło się otwarte spotkanie z Wicemarszałkiem, członkiem Zarządu Województwa Marcinem Krzyżanowskim. Tematem spotkanie miała być planowana budowa południowego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia.

Dzisiaj otrzymaliśmy, krótkie streszczenie spotkania.

Streścił Pan Marcin Ogrodnik

   


  W dzisiejszym spotkaniu w siedzibie RO Wojszyce uczestniczyli:
 
· Pani Poseł Mira Stachowiak-Różecka,
· Pan Wicemarszałek, członek Zarządu Województwa Marcin Krzyżanowski,
· Pani Edyta Skuła Radna Miejska Wrocławia i Wiceprzewodnicząca Zarządu  Osiedla Ołtaszyn,
· Pan Mirosław Lach Radny Miejski Wrocławia, 
· Panie i Panowie Radni Osiedlowi Jagodna, Ołtaszyn i innych RO,
 a także Gospodarze
  Przewodniczący i  Wiceprzewodniczący RO Wojszyce
  oraz przybili goście i mieszkańcy Wojszyc.

  
 Tematem przewodnim spotkania była budowa Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (WOW).
 Spotkanie rozpoczęło się o 19:00 i zakończyło o 20:45.
  
 Poruszone tematy :
 1. WOW
 2. Budowa Linii 285 Wrocław - Świdnica
 3. Smog na Wojszycach, Ołtaszynie, sytuacja w kraju nt  walki ze smogiem.
 4. Zachowanie porządku architektonicznego na Wojszycach.
 5. Edukacja - protest nauczycieli.
 6. Klin południa Wrocławia.
 7. Park Wojszycki.
 8. Podsumowanie.
  
 Ad.1 WOW. Obecnie oczekujemy na rozwój wydarzeń. Wpłynęło ponad 300 zapytań od zainteresowanych oferentów. Inwestorowi zależy na dokładnym udzieleniu odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Po otwarciu ofert nastąpi weryfikacja, czy  wpisują się one w zabezpieczony budżet na tę inwestycję- jaki to budżet nie wskazano. Jest szansa, że nawet w sytuacji pojawienia się rozbieżności pomiędzy ofertami a zaplanowanym budżetem, dodatkowe pieniądze się znajdą. Póki co, nie ma pewności jak sprawa się rozwinie. Mamy decyzję Dyrektora RDOŚ z klauzulą natychmiastowej wykonalności i mimo protestów wąskiej grupy osób ze Stowarzyszenia Wysoka, jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty to Inwestor przystąpi do prac. Obecni na spotkaniu wielokrotnie zgłaszali jak ważna jest to inwestycja. Rady Osiedla zrzeszone w tym projekcie wielokrotnie przypominały o zebraniu przez nich niemalże 8000 podpisów w sprawie poparcia budowy WOW w pierwotnym wariancie. Mamy nadzieję, że nowej władzy uda się zrobić to, czego nikomu innemu nie udało się od paru lat, czyli wybuduje WOW w odcinku południowym.
 Ad2. Budowa Lini 285 Wrocław - Świdnica. Rady Osiedli zgłosiły, iż żadne z ich postulatów nie zostały przyjęte. Na tą chwilę nie będzie stacji kolejowej na Ołtaszynie i Jagodnie. Zdaniem obecnych na spotkaniu pociągi jadące kilkanaście razy dziennie będą stanowić zagrożenie dla ruchu drogowego. Na ul. Zwycięskiej przez większość dnia jest korek. Pociągi jadące paręnaście razy dziennie będą stanowić zagrożenie dla ruchu kołowego.
 Ad3. Smog. Mieszkaniec zwrócił się z zapytaniem jak Władza lokalna i centralna chce poradzić sobie ze smogiem. Podał przykład Krakowa. U nas jest duże zanieczyszczenie z domków jednorodzinnych. Mieszkaniec zaproponował większą aktywność Rad Osiedli lub urzędników aby dotrzeć do tych ludzi, którzy szkodzą naszemu zdrowiu. Padło także hasło aby zrobiono to poprzez lokalnych aktywistów, którzy dotrą do każdego domu, w którym znajdują się piece zanieczyszczające powietrze. Mieszkaniec stwierdził, że niezbędna jest aktywność, aby mogły być skuteczne wszelkie programy antysmogowe
 Ad.4. Zachowanie porządku architektonicznego na Wojszycach. Pan Radny Mirosław Lach wygłosił przemowę na temat przestrzegania porządku architektonicznego na Wojszycach.
 Ad.5. Edukacja - protest nauczycieli. Jedna z Radnych Osiedla Jagodno zapytała Panią Poseł o strajk nauczycieli. Pani Poseł wyjaśniła w jaki sposób wynagradzani są nauczyciele, gdzie jest rola Rządu, gdzie Samorządu. Jak wyglądają dodatki. Wspomniała również o emeryturach nauczycieli.
 Ad.6. Klin południa Wrocławia. Pan Piotr Falkowski zabrał głos w sprawie smogu i wspomniał o Klinie Wojszyckim, wielokrotnie prosząc obecnych o wsparcie. "Nie można wszystkiego zabudować ponieważ są to płuca Wrocławia i musimy o nie walczyć" - stwierdził. Wszyscy obecni z RO stwierdzili, że to jest priorytetowa sprawa.
 Ad.7. Park Wojszycki. Pan Piotr również dzisiaj poinformował, że rozstrzygnięty został przetarg na Park Wojszycki- jedną z największych inwestycji w historii Wojszyc. Po wygranej projektu w ramach  WBO Park otrzymał 1.5 mln zł. Dzisiaj okazuje się, że Miasto dołożyło 500tys. zł i mamy dzięki temu super inwestycję za 2mln zł. Dziękujemy Panie Piotrze.
 Ad.8. Podsumowanie. Dużo słów, dużo deklaracji, nic konkretnego.  Mamy nadzieję na WOW, która jest podstawą rozwiązania problemu zakorkowanej ulicy Zwycięskiej, swego czasu zajmującej 2 miejsce w Europie pod względem najbardziej zatłoczonych ulic. Są deklaracje, chęci współpracy, dobra atmosfera. Zobaczymy. Czas pokaże. Podjęto również wielokrotnie brak współpracy i komunikacji między Samorządem a Marszałkiem oraz Między Rządem a Samorządem. Niestety to nie jest problem do rozwiązania przez uczestników spotkania. Póki co dziękujemy Gospodarzom za dzisiejsze spotkanie.