fbpx

Plan zagospodarowania przestrzennego ul. Strachowskiego

Rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Bartłomieja Strachowskiego we Wrocławiu

Miasto Wrocław zaprasza mieszkańców oraz wszystkie osoby zainteresowane rozwojem urbanistycznym do udziału w konsultacjach społecznych projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla rejonu ulicy Bartłomieja Strachowskiego. Konsultacje trwają od 26 maja do 23 czerwca 2025 r. i stanowią ważny element dialogu społecznego, umożliwiając mieszkańcom wyrażenie opinii na temat przyszłego kształtu tej części miasta.


Dlaczego to ważne?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument prawa miejscowego, który określa przeznaczenie terenów oraz zasady ich zabudowy i zagospodarowania. To na jego podstawie podejmowane są decyzje o tym, co może powstać w danym miejscu – np. domy mieszkalne, obiekty usługowe, tereny zielone, drogi czy infrastruktura techniczna.

Planowanie przestrzenne to nie tylko kwestia estetyki czy funkcjonalności – to także bezpieczeństwo, komfort życia mieszkańców, ochrona środowiska i racjonalne wykorzystanie dostępnych zasobów. Dlatego tak ważne jest, aby społeczność lokalna mogła zabrać głos i uczestniczyć w procesie decyzyjnym.


Zakres konsultacji

Projekt planu obejmuje obszar położony w rejonie ulicy Bartłomieja Strachowskiego. Konsultacjom podlega również prognoza oddziaływania na środowisko, co oznacza, że oceniane będą nie tylko aspekty urbanistyczne, ale także wpływ planowanych działań na przyrodę i jakość życia.

W ramach konsultacji można:

  • Złożyć uwagi do projektu planu miejscowego,
  • Wziąć udział w spotkaniu otwartym online,
  • Wypełnić geoankietę, która pozwala wskazać istotne elementy przestrzeni i potrzeby społeczności.

Jak złożyć uwagę?

Każda osoba fizyczna lub prawna może zgłosić swoje stanowisko wobec projektu. Uwagi należy składać w terminie do 23 czerwca 2025 r. na formularzu „Pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego”.

Dostępne formy składania uwag:

  1. W formie papierowej – na adres:
    Urząd Miejski Wrocławia
    Wydział Planowania Przestrzennego
    ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław
  2. W formie elektronicznej – poprzez:
  3. Podczas spotkania otwartego

Uwaga powinna zawierać:

  • Imię i nazwisko (lub nazwę podmiotu),
  • Adres zamieszkania/siedziby oraz adres e-mail,
  • Oznaczenie nieruchomości, której dotyczy uwaga,
  • Informację, czy jesteś właścicielem lub użytkownikiem wieczystym tej nieruchomości.

Spotkanie otwarte – forma online

W ramach konsultacji odbędzie się spotkanie otwarte w formie zdalnej, umożliwiające aktywny udział mieszkańców i wymianę opinii.

W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie projekt planu miejscowego, a uczestnicy będą mogli zadawać pytania i zgłaszać swoje wnioski.

Szczegóły dotyczące udziału w spotkaniu, w tym instrukcja logowania i link do transmisji, są dostępne na stronie:
👉 https://bip.um.wroc.pl/artykuly/133/wylozenia-konsultacje-spoleczne


Geoankieta – mapa potrzeb mieszkańców

Dodatkową formą wyrażenia opinii jest geoankieta – interaktywne narzędzie, które pozwala wskazać na mapie miejsca wymagające zmian, tereny cenne przyrodniczo, potrzebne usługi, ścieżki komunikacyjne itd. To proste i wygodne narzędzie, dzięki któremu każdy może dołożyć swoją cegiełkę do planowania przestrzeni.

Geoankieta oraz projekt planu i pozostałe dokumenty są dostępne pod adresem:
👉 https://geoportal.wroclaw.pl/mpzp/824


Podstawa prawna

Konsultacje przeprowadzane są na podstawie:

  • art. 17 pkt 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130, 1907, 1940 oraz z 2025 r. poz. 527),
  • uchwały Rady Miejskiej Wrocławia nr LXXVIII/2043/24 z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia MPZP w rejonie ul. Bartłomieja Strachowskiego.

Dokumentacja dostępna stacjonarnie

Poza dostępem internetowym, projekt planu i prognoza oddziaływania na środowisko są również dostępne w siedzibie Wydziału Planowania Przestrzennego przy ul. Świdnickiej 53 we Wrocławiu.


Zabierz głos – masz wpływ na swoje otoczenie!

To Ty najlepiej znasz swoją okolicę – wiesz, czego brakuje, co należy poprawić, co zachować. Wrocław się rozwija, ale rozwój ten powinien uwzględniać potrzeby mieszkańców. Konsultacje społeczne to szansa na realny wpływ na przestrzeń, w której żyjemy. Skorzystaj z tej możliwości!