fbpx

Wrocławskie Dni Seniora 2021

Dni Seniora Wrocław 2021 rozpoczynamy 8 września (środa) o godz. 10.00 na pl. Gołębim w Rynku, gdzie zatańczymy w kręgu, prezentując kapelusze i stroje z różnych kultur i regionów.

O godz. 11.00 zgromadzonych gości powita Jerzy Skoczylas, następnie głos zabierze Prezydent Wrocławia i Senioralna Para Królewska.

Zostaną wręczone nagrody dla „Przyjaciół Seniorów”, najmłodszych laureatów konkursu plastycznego „Żyj zdrowo-międzypokoleniowo. Zaszczep się!” oraz zwycięzców konkursu na najciekawszą stylizację.

W samo południe rozpocznie się koncert znanego piosenkarza Felicjana Andrzejczaka z zespołem. Zapraszamy do wspólnej zabawy przy utworach legendarnego, polskiego piosenkarza, m.in.: Zespołu Budka Suflera.

Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zaproszenia, które można odebrać 6 i 7 września w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6 oraz w Przestrzeni Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5, pokój 318.

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Wrocławskich Dni Seniora,
w programie:
-inauguracja, taniec w kręgu,
-konkursy, rajdy terenowe,
-warsztaty, spotkania i prelekcje,
-badania, spotkania z lekarzami
-wystawy i wycieczki.


08 września, środa, godz. 10:00–13:00
INAUGURACJA DNI SENIORA WROCŁAW 2021
Miejsce: Rynek–Plac Gołębi


Godz. 10:00–11:00
Taniec w kręgu z prezentacją kapeluszy i strojówcharakterystycznych dla różnych kultur i regionów Polski oraz świata.
Godz. 11:00–13:00
Uroczysta Inauguracja Dni Seniora Wrocław 2021 na scenie z udziałem Prezydenta Wrocławia oraz Senioralnej Pary Królewskiej.
Godz. 11:00–11:10
Przywitanie – Prowadzący Jerzy Skoczylas.
Godz. 11:10–11:20
Wystąpienie Prezydenta Wrocławia oraz Senioralnej Pary Królewskiej.
Godz. 11:20–11:40
Wręczenie nagród dla „Przyjaciół Seniorów”
i certyfikatów „Miejsc Przyjaznych Seniorom”.
Godz. 11:40–12:00
Wręczenie nagród dla najciekawszych stylizacji (kapelusz i strój) charakterystycznych dla różnych kultur i regionów Polski oraz świata. Wręczenie
nagród dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym „Żyj zdrowo – międzypokoleniowi.
Zaszczep się!”.
Godz. 12:00–13:00
Koncert Felicjana Andrzejczaka z zespołem.
Zakończenie.

 


Wydarzenie bezpłatne, wstęp z zaproszeniami, które będą do odbioru 6 i 7 września w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6 oraz w Przestrzeni Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5, pokój nr 318.

10 września, piątek, godz. 17:00
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1
Tytuł: OPROWADZANIE LITERACKIE
W ramach obchodów Dni Seniora zapraszamy na nietypowe oprowadzanie: trasą literacką – wierszem, bajką, manifestem artystycznym, tropem piszących malarzy i rzeźbiarzy. Jak ekspresja twórcza Witkacego, Chwistka czy Magdaleny Abakanowicz wyrażała się w słowie? Spróbujemy uchwycić podobieństwa i różnice między wypowiedzią plastyczną a literacką poszczególnych twórców.


Prowadzenie: Justyna Oleksy, Agata Iżykowska–Uszczyk

 

Bilet normalny w cenie 20 zł, ulgowy 15 zł.
Wstęp z biletem na wystawę stałą.
Obowiązują zapisy: tel. 71 712 71 81
e–mail: edukacja.pawilon@mnwr.pl

11 września 2021, sobota, godz. 16:00
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
Tytuł: OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „GALERIA
MODY” Z WARSZTATAMI PLASTYCZNYMI


Zapraszamy na oprowadzanie po wyjątkowej wystawie czasowej – „Galeria mody”. Zobaczymy ubrania, buty, torebki, nakrycia głowy, obrazy, rzeźby oraz biżuterię zakomponowane według klucza kolorystycznego, który wraz z bogatym komentarzem literackim pozwoli nam dostrzec nie tylko symbolikę barw, ale i znaczenie strojów utrwalonych na obrazach.
Po oprowadzaniu będą czekały na Państwa stanowiska warsztatowe inspirowane wystawą:
Portrety w modzie
Wystawa „Galeria mody” to nie tylko dawne kostiumy z kolekcji MNWr, ale również szereg portretów postaci w eleganckich strojach z epoki ukazanych w reprezentacyjnych pozach. Warsztaty dadzą Państwu okazję do przyjrzenia się obrazom i odczytania ukrytych w nich ciekawostek, a także namalowania portretu w technice tempery jajecznej, co istotne, pracę rozpoczną Państwo od tworzenia farby łącząc suche pigmenty ze spoiwem w postaci kurzego żółtka. od 08 września do 10 października Wrocław 3
Koronka za pałac
Koronki były ulubionym dodatkiem w strojach europejskich w XVII i XVIII wieku. Ich wykonanie wymagało jednak niezwykłej precyzji i ogromnej dozy cierpliwości!
Stąd wyroby koronczarskie osiągały nieraz zawrotne ceny, a na ich posiadanie mogli pozwolić sobie jedynie najzamożniejsi! Na wystawie czasowej „Galeria mody” zobaczą Państwo przykłady koronek z różnych epok oraz wiele portretów arystokracji z wiernie ukazanymi koronkami. Staną się one inspiracją do wykonania własnych kunsztownych papierowych koronek.
• Czerwona sukienka
Jedna z sal poświęcona jest kolorowi czerwonemu, stąd propozycja warsztatu. Puszczając wodze wyobraźni stworzą Państwo kukiełki w czerwonych sukniach. Poza wystawą inspiracją staną się gwiazdy kina. Kto nie pamięta Vivien Leigh jako Scarlett O’Hary w Przeminęło z wiatrem, gdy w wieczór przyjęcia urodzinowego Ashleya dumnie wkracza do salonu w czerwonej sukni, a jej wejście sprawia, że milknie śpiewane „sto lat”. Nie mniejsze emocje wywoływały aktorki w czerwonych sukienkach choćby Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Julia Roberts czy Monica Bellucci.

Prowadzenie: Izabela Trembałowicz–Chęć, Grzegorz
Wojturski, Michał Pieczka, Sławomir Ortyl.
Bilety w cenie 3 zł dla posiadaczy Wrocławskiej
Karty Seniora do nabycia w kasie muzeum lub z biletem
na wystawę czasową.
Bilet normalny 10 zł, ulgowy 8 zł.
Obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym
zajęcia (max 15 osób): tel. 71 372 51 48
e–mail: edukacja@mnwr.pl

12 września, niedziela, godz. 19:00
Miejsce: Kościół pw. Opatrzności Bożej, ul. Nowodworska 64, Wrocław
Tytuł: CHOPIN I JEGO MUZY. PIEŚNI FRYDERYKA CHOPINA


Wykonawcy: Liza Wesołowska – sopran,
Tomasz Maleszewski – tenor,
Ivan Zhukov – fortepian,
Maciej Michałkowski – prowadzenie.
Organizatorzy: Teatr Scena Kamienica, Rada Osiedla
Nowy Dwór
Wstęp bezpłatny.