fbpx

Do szkoły nie dojedziesz?

Mieszkańcy domów w okolicy szkoły znaleźli w swoich skrzynkach na listy, a rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 34 informację na „Librusa”- o wyłączeniu z ruchu samochodowego ulicy Gałczyńskiego i ulicy Storczykowej.

Jest to pilotażowy program prowadzony przez Biuro Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia dla trzech wylosowanych szkół we Wrocławiu. Program będzie trwał przez październik. Droga będzie udostępniona dla ruchu pieszego, rowerowego i możliwość poruszania się hulajnogami.

W wiadomości do rodziców/opiekunów możemy przeczytać.

Drodzy Rodzice, Opiekunowie,

już wkrótce w szkole Waszego dziecka ruszy pilotażowy projekt -„Szkolna ulica”. Jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze do szkoły. W projekcie biorą udział 3 wrocławskie szkoły podstawowe. Jak to będzie dokładnie wyglądało?W październiku br., na pół godziny przed pierwszą lekcją, w godz. 7.00-7.30,będziemy udostępniać fragment ulicy bezpośrednio przy szkole dla dzieci, by ostatni odcinek mogły swobodnie przejść lub przejechać na rowerze bądź hulajnodze,w otoczeniu wolnym od ruchu samochodowego. Chcemy w ten sposób stworzyć przestrzeń, która będzie przedłużeniem podwórka szkolnego –miejscem spotkań przed lekcjami i rozmów, w którym dzieci poczują się swobodnie i bezpiecznie.

O godz. 7.00,na ul Gałczyńskiego przy skrzyżowaniu z ul. Uczniowską oraz przy skrzyżowaniu z ul. Jarzynową, a także na ul Storczykowej przy skrzyżowaniu z ul.Gerberową, pojawią się znaki„zakaz wjazdu” oraz szlabany(bariery nożycowe), które wyznaczą odcinki ulic dostępne tylko dla poruszania się pieszo, rowerem bądź hulajnogą. Ww. miejsce oznaczone jest na plakacie akcji, załączonym do wiadomości.

O godz.7.30 szlabany zostaną usunięte, a przejazd innymi pojazdami będzie wznowiony.Nad zmienioną organizacją ruchu będzie czuwać Straż Miejska.

Dodatkowym elementem projektu jest część badawcza, polegająca na przeprowadzeniu anonimowych ankiet przed rozpoczęciem pilotażu i pod koniec jego trwania, które pozwolą nam poznać sposoby i okoliczności docierania do szkół Państwa dzieci. Ankiety składają się z dwóch części –pierwsza dotyczy sposobów dotarcia do szkoły, druga przeznaczona jest do wypełnienia razem z dzieckiem, bądź też samodzielnie przez dziecko i dotyczy jego odczuć z drogi do szkoły.

O wypełnienie pierwszej ankiety prosimy już teraz.

Znajduje się ona w linku:

https://zgloszenia.wroclaw.pl/forms/szkolna-ulica-ankieta-wstepna

 

i będzie dostępna do wypełnienia przez Państwa do 30 września. Kolejną otrzymają Państwo do wypełnienia pod koniec października.W ramach projektu będzie również analizowany ruch przed szkołą–przed wprowadzeniem zamknięcia we wrześniu oraz w trakcie trwania pilotażu.

Wszystkie te elementy złożą się na ocenę całego projektu, a wnioski posłużą do stworzenia rekomendacji dla trwałej poprawy bezpieczeństwa wokół szkoły i przesądzą o kontynuacji projektu. Dodatkowo, we wrześniu w wybranych klasach II i III, przeprowadzone zostaną lekcje dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci.

Ostatnio zamknięta ulica Gałczyńskiego, Storczykowa i Uczniowska była 11 lat temu. Rodzice i dzieci docierali do szkoły z dalszej części niż jest proponowana teraz. Obecnie na pewno będzie bezpieczniej niż we wrześniu 2009 roku. Dzieci będą mogły być „podwożone” przez rodziców/ opiekunów do ulicy Gerberowej, Jarzynowej i Uczniowskiej. Po godzinie 7:30 ulice będą ponownie otwarte dla ruchu. W dni wolnych dla uczniów droga do szkoły dla samochodów nie będzie zamykana.